Komunikacja miejska w Tunezji
Tunezja ma do zaoferowania znacznie więcej niż tylko plaże i nadmorskie kurorty, dlatego wypoczywając w tym kraju warto wybrać się na wycieczkę po okolicy. Wyjazd można zorganizować samodzielnie – do wielu miejsc w Tunezji da się dotrzeć autobusem albo pociągiem, jest też opcja wynajęcia własnego samochodu. Jakie rozwiązania będą najlepsze?
Lotniska w Tunezji
Turyści zazwyczaj przylatują do Tunezji, ale samolotem można się poruszać także wewnątrz kraju. Loty krajowe są obsługiwane przez lotniska w Tunisie, Safakis, Enfidha–Hammamet, Monastyrze, Tozeur, Tabarce oraz na wyspie Djerba.
Pociągi w Tunezji
Transport kolejowy w Tunezji jest na całkiem wysokim poziomie. Większość składów jest nowa, z klimatyzacją i wygodnymi fotelami, a do wyboru są trzy klasy: pierwsza, druga i luksusowa. Pociągi łączą stolicę z większością nadmorskich kurortów, są też specjalne pociągi turystyczne jak np. Lézard rouge. Mając wykupiony internet w Tunezji można zarezerwować bilet na wybrany pociąg przez aplikację mobilną. Aplikacje są dostępne w języku francuskim i angielskim.
Autobusy międzymiastowe
Autobusem można dojechać do każdej miejscowości w Tunezji, choć oczywiście kursy odbywają się z różną częstotliwością. Do popularnych kurortów jak Sousse czy Hammamet jest przynajmniej jeden autobus na godzinę, podczas gdy do prowincjonalnych miasteczek dociera czasami tylko jeden bus dziennie. Bilety autobusowe są bardzo tanie – więcej płaci się za przejazdy w luksusowych warunkach, ale raczej nie powinno to być więcej niż kilkadziesiąt dinarów. Autobusy są czyste i zazwyczaj punktualne, a miejsce można zarezerwować online. Latem pogoda w Tunezji bywa naprawdę uciążliwa, dlatego warto wybierać autobusy z klimatyzacją.
Zorganizowane przez biuro podróży wycieczki fakultatywne w Tunezji korzystają z prywatnych autobusów. Na taki przejazd trzeba przeznaczyć wyższą kwotę, ale za to autobus czeka na wszystkich turystów i nie zatrzymuje się po drodze na żadnych przystankach.
Sahel Metro
Na północno-wschodnim wybrzeżu Tunezji działa Sahel Metro, popularne zarówno wśród miejscowych, jak i turystów. Trasa łączy Sousse z Mahdią, a po drodze Metro zatrzymuje się m.in. w Monastyrze. Trasa liczy łącznie ok. 73 km i jest świetną opcją dla osób, które wypoczywają nad morzem i chcą zwiedzić okoliczne zabytki w Tunezji.
Jak poruszać się po Tunisie?
Tunis jest stolicą Tunezji. Każdego roku odwiedza go wielu turystów – poza tym, że w samym mieście jest sporo atrakcji, to właśnie z Tunisu najczęściej startują wycieczki do słynnej Kartaginy oraz rzymskich ruin w Thugga i Bulla Regia. Tunis ma dobrze rozwinięty transport publiczny, a ceny biletów są bardzo niskie. Co kupić w Tunezji na dłuższy pobyt? Opłaca się nabyć kilkudniowy karnet na nielimitowaną liczbę przejazdów komunikacją miejską. Obecnie po mieście można się poruszać kilkoma środkami transportu.
Metro
Metro w Tunisie jest bardzo wygodną opcją, ponieważ unika się korków, a metrem można dojechać do prawie każdej stołecznej atrakcji. Linii jest sześć:
- Tunis Marine – Ben Arous
Place de Barcelone – Ariana
Place de Barcelone – Ibn Khaldoun
Tunis Marine – Kheireddine
Place de Barcelone – Intilaka
Tunis Marine – El Mourouj
Najważniejsze stacje metra znajdują się w centrum i są to Tunis-Marine oraz Place de Barcelone, zlokalizowane na obu końcach medyny (starówki). Końcowe przystanki znajdują się na dalekich przedmieściach, więc to właśnie metro będzie bardzo wygodnym środkiem transportu dla osób, które zatrzymały się na nocleg w najtańszych dzielnicach. W komunikacji miejskiej zdarzają się niestety kradzieże, dlatego ustalając, co zabrać do Tunezji, na pewno nie można zapomnieć o plecaku lub torebce z solidnym zapięciem.
Autobusy
Sieć autobusów w Tunisie również jest rozbudowana. Kupując bilety na autobus miejski warto pamiętać, że stolica jest podzielona na kilka stref i w każdej z nich obowiązują inne taryfy. Najtańsze bilety autobusowe kosztują 0,32 TND (ok. 10 centów), za bilet do dalszej strefy płaci się 0,58 TND. Dzieciom przysługuje zniżka, te najmłodsze podróżują za darmo.
Taksówki
Taksówek w Tunisie jest mnóstwo i jest to środek transportu dający najwięcej swobody, aczkolwiek w godzinach szczytu można utknąć w korku. Początkowa stawka taxi wynosi ok. 0,4 TND, a za przejechany kilometr płaci się zwykle 0,25 TND. W godzinach nocnych stawka jest podwajana. Raczej powinno się unikać taksówek stojących pod hotelami i dworcami, bo ich kierowcy mocno zawyżają ceny. Stawkę za przejazd zawsze warto ustalić jeszcze przed rozpoczęciem podróży, tak by przy opłacaniu rachunku nie doszło do nieprzyjemnej niespodzianki.
Ceny w Tunezji nie są wygórowane, ale i tak koszt podróży taksówką można dodatkowo obniżyć dzięki louage, czyli taxi współdzielonym. Są to przeważnie minibusy mogące przewieźć osiem osób – odjeżdżają, kiedy wszystkie miejsca są zajęte, dlatego warto na taki przejazd umawiać się większą grupą, żeby nie czekać na resztę pasażerów. Louages docierają na miejsce szybciej niż miejskie autobusy, a są tylko troszeczkę droższe.
Podmiejskie pociągi
Pociągiem można szybko dotrzeć do innych miejscowości, np. Sidi Bou Said, Kartaginy, Halk al-Wadi, La Marsa. Ceny biletów nie są wygórowane – za przejazd do pobliskich miejscowości płaci się ok. 0,68 TND. Bilety można kupować na stacjach albo bezpośrednio u konduktora w pociągu. Podróżowanie pociągami jest o tyle wygodne, że nie stoją one w korkach.
Wynajęcie samochodu
Po samym Tunisie lepiej jeździć taksówkami albo komunikacją miejską, bo nie dość, że ulice są zakorkowane, to w wielu miejscach będzie problem z zaparkowaniem, do tego Tunezyjczycy raczej nie słyną z wysokiej kultury jazdy. Wynajęte auto przyda się natomiast na dalsze wycieczki. Dzienny koszt wynajęcia samochodu w Tunisie to równowartość ok. 20-30 euro.
Komunikacja miejska w Sousse
Na terenie Sousse jest kilka przystanków Sahel Metro, prócz tego po mieście kursują minibusy. Często dużo bardziej opłaca się zamówić taksówkę – przejazd wychodzi nieco drożej, ale przynajmniej nie jest się uzależnionym od rozkładów jazdy. Średnio przejażdżka taksówką po Suzie kosztuje 5 dinarów tunezyjskich. Alternatywą dla taksówki jest wynajęcie samochodu.
Komunikacja miejska w Monastyrze
Przez Monastyr przejeżdża Sahel Metro, więc można tym środkiem transportu poruszać się zarówno po mieście, jak i najbliższej okolicy. Główny przystanek – Gare Habib Bourguiba Monastir – znajduje się niedaleko Ribatu. Są też miejskie busy i louages.
Komunikacja miejska w Hammamet
Busy jeżdżą po Hammamecie codziennie, ale ostatni kurs odbywa się dosyć wcześnie, bo ok. godziny 18:00. Wygodniejszą opcją będą współdzielone taksówki – sprawdzą się one także jeśli w planach jest wyjazd do sąsiednich miejscowości. Niektórzy turyści decydują się na wynajęcie prywatnego auta, ale ma to sens w zasadzie tylko przy wyjazdach poza miasto – po Hammamecie wygodniej poruszać się pieszo bądź taksówką.
Komunikacja miejska na Djerbie
Przebywając na Djerbie najlepiej korzystać z miejscowych taksówek, ponieważ są one tanie i docierają wszędzie, podczas gdy autobusy mają tylko parę przystanków. Na Djerbę można się dostać także promem – linia łączy miasta Adżim oraz Al-Dżurf.