Porady

Internet w Tunezji. Tunezyjska karta SIM

internet w Tunezji

Tunezja zalicza się do najpopularniejszych kierunków turystycznych. Ma dobrze rozbudowaną infrastrukturę i zapewnia swoim gościom liczne udogodnienia, do czego zalicza się także możliwość korzystania z internetu. Warto jednak pamiętać, że Tunezja to kraj spoza Unii Europejskiej, dlatego dostęp do sieci oraz opłaty z tym związane wyglądają nieco inaczej.

Czy w hotelach działa internet?

Większość turystów przyjeżdżających do Tunezji zatrzymuje się w hotelach. Bardzo często w takim miejscu zapewniany jest stały, darmowy dostęp do internetu – gość hotelowy nie musi nic dopłacać za korzystanie z sieci, trzeba jedynie poprosić na recepcji o hasło do wi-fi. Bezpłatny, nielimitowany internet to standard przede wszystkim w hotelach 4- i 5-gwiazdkowych, w tańszych ośrodkach za taką usługę może być pobierana dodatkowa opłata, zwykle jednak nie są to wygórowane stawki. Hotelowy internet jest z reguły bezpieczny i wystarczająco szybki, aby bezproblemowo przeglądać strony, media społecznościowe, pocztę. Nie zawsze jednak internet bezprzewodowy w hotelu wystarcza do grania albo streamingu.

Praktycznym rozwiązaniem na wakacjach w Tunezji będzie mobilny router. Zapewni on stabilne połączenie z siecią także poza hotelem, kiedy turysta przebywa na przykład na plaży albo zwiedza tunezyjskie zabytki – bateria wystarcza na kilka lub kilkanaście godzin pracy, w zależności od modelu. Dużą zaletą mobilnego routera jest to, że obsługuje on nawet do dziesięciu różnych urządzeń. Przenośny router potrzebuje karty SIM – bardzo łatwo i szybko da się ją kupić u dowolnego operatora.

Kafejki internetowe

Jeśli ktoś chce korzystać z internetu tylko sporadycznie, wygodną opcją będą miejscowe kawiarenki internetowe. W Tunezji mają one logo Publinet. Są zlokalizowane głównie w centrach miast, poza tym można je znaleźć w niektórych hotelach. Godzina dostępu do sieci kosztuje około 1-1,5 dinara tunezyjskiego.

Tunezyjskie kafejki internetowe zapewniają dobrą prędkość internetu, choć warto mieć na uwadze, że nie zawsze sieć w takim miejscu jest w pełni bezpieczna, dlatego lepiej unikać np. logowania do bankowości elektronicznej lub przesyłania wrażliwych danych. Kafejki nie stawiają turystom żadnych ograniczeń i każdy chętny może skorzystać z usług.

Internet mobilny

Dla turystów, którzy chcą mieć stały dostęp do internetu, najlepszy będzie zakup lokalnej karty GSM. Karty typu prepaid dostępne są u takich operatorów jak Orange, Tunisie Telecom i Ooredoo. Turyści bez problemu mogą nabyć taką kartę, ale przy zakupie konieczne jest okazanie paszportu. Sprzedażą kart SIM zajmują się wyłącznie autoryzowane punkty – to zazwyczaj salony sprzedaży danego operatora w centrum miasta, prócz tego kartę można dostać na lotnisku. Smartfon, który ma obsługiwać tunezyjską kartę, nie może mieć simlocka.

Jak wybrać odpowiednią ofertę?

W Tunezji internet mobilny jest znacznie tańszy niż w Egipcie czy Turcji. Cena za pakiet danych zależy od konkretnego operatora, a turystom najczęściej oferowane są karty na siedem dni, z możliwością przedłużenia terminu ważności i doładowania danych. W przeliczeniu, za około 10 zł, klient otrzymuje 2 GB danych, pakiet na 750 MB można mieć za około 5 zł. Kolejne doładowania są w podobnych cenach.

Korzystając z mobilnego internetu w Tunezji warto włączyć VPN. Gwarantuje to szyfrowanie danych oraz zapewnia pełną anonimowość w sieci, umożliwia też wchodzenie na dowolne strony – tunezyjski rząd częściowo cenzuruje internet, więc takie dodatkowe zabezpieczenie będzie bardzo przydatne. VPN przydaje się szczególnie wtedy, gdy turysta korzysta z publicznej sieci i hot spotów. Na własnym urządzeniu dobrze jest mieć jeszcze zainstalowane oprogramowanie antywirusowe.

Lokalni operatorzy w Tunezji

Podczas wakacji w Tunezji najlepiej korzystać z usług operatorów działających na terenie tego kraju. Kartę prepaid od Ooredoo można zamówić przez internet, na ooredoo.tn/Personal/en/do/412-offer-do.html, w cenie 3 TND (w przeliczeniu to około 0,99 $). Karta jest ważna przez jeden dzień i zapewnia 4 GB plus 20 min na rozmowy.

Orange ma znacznie szerszą ofertę:

– 1 GB za 4,5 TND ($1.48)

– 2.2 GB za 8 TND ($2.63)

– 6 GB za 15 TND ($4.93)

– 10 GB za 20 TND ($6.58)

– 25 GB za 30 TND ($9.87)

Każda z tych kart jest ważna przez 30 dni. Ofertę uzupełniają jeszcze karty 60-dniowe:

– 55 GB za 55 TND (($18.09)

– 75 GB za 60 TND ($19.73)

Szczegóły można sprawdzić na orange.tn/options-offres-mobile-prepayees.

W Tunisie Telecom są dwa plany taryfowe dla turystów. Kartę 1 GB można kupić za 5 TND ($1.64), natomiast 2,5 GB kosztuje 9,5 TND ($3.12). Obie karty są ważne przez 30 dni. Więcej o ofercie Tunisie Telecom na tunisietelecom.tn/particulier/.

Airalo Tunisia oferuje lokalne karty eSIM El Jem Communications. Dostępne dla turystów są plany:

– 1 GB za 5 $, ważne 7 dni

– 2 GB za 9 $, ważne przez 15 dni

– 3 GB za 11,50 $, ważne przez 30 dni

– 5 GB za 17 $, ważne przez 30 dni

– 10 GB za 29 $, ważne przez 30 dni

Wybraną kartę można zamówić na airalo.com/tunisia-esim.

Karty Menalink działają nie tylko w Tunezji, ale też w 15 innych państwach Północnej Afryki i Bliskiego Wschodu. Najłatwiej kupić je przez internet: airalo.com/middle-east-and-north-africa-esim. 1 GB danych, na 7 dni, kosztuje 15 $, 2 GB danych na 15 dni kosztuje 28 $, a 3 GB na 30 dni można kupić za 39 $.

W aplikacji Holafly można za 44 dolary nabyć kartę turystyczną działającą na terenie Tunezji. Jest ona ważna przez 15 dni i dostarcza 6 GB internetu. Więcej szczegółów na https://esim.holafly.com/esim-tunisia/.

Korzystanie z lokalnej karty sim to dobry pomysł, jeśli interesują Cię zabytki w Tunezji i chcesz zwiedzać wypożyczonym autem.

Ile kosztuje roaming w Tunezji?

W państwach Unii Europejskiej obowiązuje zasada „Roam Like at Home”, co oznacza, że połączenia głosowe, sms-y oraz transfer internetu odbywa się według zrównanych stawek – ich wysokość można sprawdzić na stronie internetowej operatora. Tunezja nie jest jednak krajem unijnym i te zasady jej nie obowiązują, dlatego lepiej krajową kartę wyjąć ze swojego smartfona i korzystać jedynie z karty SIM kupionej w Tunezji. Jeśli karta zostaje, koniecznie trzeba wyłączyć transmisję danych i roaming LTE, warto też zmienić tryb połączenia na 2G. Bez zachowania tych środków ostrożności można skończyć z bardzo wysokim rachunkiem telefonicznym.

Dlaczego warto korzystać z mobilnego internetu w Tunezji?

Stały dostęp do internetu to wielkie ułatwienie dla turystów. Tunezja to egzotyczny kraj i panują tu nieco inne zwyczaje, a dzięki sieci można szybko zweryfikować swoje wątpliwości i uniknąć nieprzyjemnych sytuacji. Internet przydaje się także podczas zwiedzania, bo w każdej chwili da się sprawdzić godziny otwarcia w danym miejscu, ceny biletów, najdogodniejszy dojazd, wytyczne odnośnie ubioru, informacje o aktualnych świętach religijnych.

Czy w Tunezji można korzystać z WhatsAppa i Messengera?

Używanie tych komunikatorów w niektórych krajach jest blokowane, ale w Tunezji tak nie jest. Gdyby coś się zmieniło – skorzystaj z darmowej aplikacji typu VPN i będziesz ich używać bez problemów.

 

Avatar

admin

About Author

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *