Plusy i minusy mieszkania w Tunezji. Czy warto się przeprowadzić do Tunezji?
Tunezja to bardzo atrakcyjne miejsce na wakacje. A jak wyglądałoby z perspektywy jej mieszkańca? Przeprowadzka do Tunezji wydaje się ciekawą opcją ze względu na niskie koszty życia, prócz tego dla wielu osób dużym plusem byłby miejscowy klimat. Oprócz licznych zalet, Tunezja ma jednak sporo wad – czy wyjazd z Polski do Tunezji faktycznie okazałby się taki korzystny?
Jak wygląda życie obcokrajowca w Tunezji?
Tunezja leży w północnej Afryce, nad Morzem Śródziemnym. Nie jest bardzo dużym krajem – zajmuje obszar równy mniej więcej połowie terytorium Polski. Na północy dominują góry i lasy, po czym krajobraz zamienia się w pustynię w południowej części kraju. W II tysiącleciu p.n.e. tereny dzisiejszej Tunezji skolonizowali Fenicjanie, zakładając m.in. słynną Kartaginę, której ruiny zachowały się do czasów współczesnych. W późniejszych wiekach Tunezja była częścią państwa Wandalów, potem Bizancjum oraz Imperium Osmańskiego, a w XIX w. została kolonią francuską. Ostatecznie w latach 50-tych udało się Tunezji wywalczyć niepodległość, ale wpływy tych wcześniejszych cywilizacji są wciąż widoczne w tunezyjskiej kulturze i obyczajach.
Tunezja jest obecnie jednym z najchętniej odwiedzanych krajów Afryki, głównie ze względu na przyjemną pogodę, piękne plaże, ładne hotele oraz zabytki. Nie jest tu drogo, szczególnie z perspektywy Europejczyka, co skłania do myśli, że może warto byłoby się zatrzymać w Tunezji na dłużej niż tygodniowe wakacje. Dla polskiego turysty wiza w Tunezji nie jest wymagana, ale żeby zamieszkać w tym kraju trzeba wystąpić o legalizację pobytu.
Plusy życia w Tunezji
Dużo dobrze utrzymanych mieszkań.
Oczywiście nie wszystkie nieruchomości są doskonale utrzymane, ale dysponując odpowiednią gotówką można całkiem łatwo znaleźć ładne, przestronne mieszkanie w atrakcyjnej lokalizacji. Nieruchomości są tańsze niż w Polsce – stumetrowy apartament np. w Hammamet można kupić za ok. 250 tys. zł., stosunkowo tani jest również Tunis.
Niskie koszty życia.
Wakacje w Tunezji nie są szczególnie drogie, i podobnie jest z utrzymaniem. W porównaniu do Polski, w Tunezji większość produktów i usług kosztuje mniej, choć trzeba mieć na uwadze, że w odniesieniu do tunezyjskich zarobków nie wygląda to już tak korzystnie – tanie utrzymanie dotyczy przede wszystkim osób z europejską pensją. Obowiązująca waluta w Tunezji to dinar tunezyjski.
Przyjemny klimat.
Pogoda w Tunezji z pewnością wielu osobom wyda się znacznie lepsza niż w Polsce. Lato jest bardzo słoneczne, ciepłe i bezdeszczowe, zima w Tunezji przebiega łagodniej – nie ma wielkich mrozów, a opady są mało uciążliwe.
Przyjazna kultura.
Chociaż Tunezja jest krajem islamskim, to w niczym nie przypomina ZEA albo Arabii Saudyjskiej. Ogólnie Tunezyjczycy mogą się wydawać bardziej konserwatywni od Polaków, ale zaadoptowanie się do ich stylu życia nie powinno być trudne. Kobiety w Tunezji nie muszą zakrywać twarzy i chodzić w burkach, alkohol jest legalnie dostępny.
Atrakcyjne zabytki.
Historyczne budynki można znaleźć nawet w niewielkich miasteczkach, a wybierając się trochę dalej trafiamy na prawdziwe perełki: amfiteatr w El Jem, najstarsza w Afryce synagoga Al-Ghirba, Dougga, Bulla Regia, rzymski akwedukt w Zaghwanie, Wielki Meczet w Kairouanie, by wspomnieć tylko te najsłynniejsze.
Malownicze plaże.
Właśnie bajeczne plaże i ciepłe morze są jednym z powodów, dla których tyle osób rozważa przeprowadzkę do Tunezji. Plaż rzeczywiście nie brakuje, są one w większości czyste i bezpieczne, można na nich wypoczywać w europejskich strojach kąpielowych. Idealnie się sprawdzą na wakacje z dzieckiem w Tunezji, wycieczkę we dwoje, wypad ze znajomymi.
Smaczna i tania kuchnia.
Jedzenie w Tunezji jest naprawdę dobre, i co ważne, szykowane najczęściej ze świeżych, lokalnych składników. Zakupy spożywcze można robić zarówno na targach, jak i w supermarketach, a oferta produktów jest dość zbliżona do tej polskiej – jest więcej egzotycznych przypraw, owoców i warzyw, więcej świeżych ryb i owoców morza, do tego kosztują one mniej.
Łatwy dostęp do edukacji.
W Tunezji nie brak dobrych szkół i uczelni wyższych, a na edukację kładzie się duży nacisk. Szkoły publiczne są darmowe dla obywateli, natomiast czynsz za te prywatne nie jest szczególnie wysoki jak na polską kieszeń.
Świetnie zaopatrzone bazary.
Na tunezyjskich targach da się kupić niemalże wszystko, a ceny są kusząco niskie, choć oczywiście zależy to od lokalizacji. Targowanie w Tunezji jest powszechną praktyką i warto się tego nauczyć, bo można w ten sposób sporo zaoszczędzić na zakupach.
Szeroka oferta rozrywek.
W Tunezji, zwłaszcza w większej miejscowości, bardzo łatwo zorganizować sobie czas wolny. W Tunezji działa wiele świetnie wyposażonych siłowni, można uprawiać przeróżne sporty, życie nocne kwitnie, są kina, teatry, galerie. Do tego takie rozrywki nie kosztują majątku.
Dobre połączenie z Europą.
Do Tunezji najwygodniej się dostać samolotem, a podróż z Polski zajmuje 3-5 godzin, w zależności od lokalizacji. Ze względu na szeroką ofertę lotów, nie powinno być kłopotu ze znalezieniem tanich biletów.
Minusy życia w Tunezji
Konieczność nauki języka arabskiego lub francuskiego.
Tunezyjczycy całkiem sprawnie porozumiewają się z zagranicznymi turystami, jednak w codziennym życiu to nie jest już takie proste. Bez znajomości arabskiego bądź francuskiego strasznie trudno będzie załatwiać codzienne sprawy, zwłaszcza gdy na pobyt wybierzemy miejscowość położoną daleko od ośrodków turystycznych.
Nie jest łatwo o dobrą pracę.
Tunezja jest tania jak na polskie standardy, ale po przeprowadzce nie każdy będzie mógł dalej pracować za granicą. Znalezienie dobrze płatnej posady w Tunezji to prawdziwe wyzwanie, również dla obcokrajowca, a przeciętna tunezyjska pensja nie wystarczy na przyjemne życie w dostatku – dla miejscowych ceny w Tunezji nie są tak atrakcyjne jak dla turystów.
W Tunezji nie zawsze jest bezpiecznie.
Większość tunezyjskich miejscowości jest względnie bezpieczna, niemniej raczej nie powinno się chodzić samotnie po zmroku i należy uważać na złodziei. Sporym problemem jest zagrożenie terroryzmem – niektóre tereny lepiej omijać właśnie ze względu na terrorystów, istnieje też realne ryzyko zamachu. Najgorzej sytuacja wygląda na obszarach przy granicy z Algierią oraz Libią.
Są problemy z podstawowymi usługami.
Tunezja musi importować gaz, ropę oraz inne paliwa, i są one dość drogie. Często zdarzają się też przerwy w dostawach prądu bądź ciepłej wody – jeśli chcemy zamieszkać w miejscu, które nie ma takich kłopotów, będzie to wymagać odpowiednio wyższych nakładów finansowych. Zdarzają się także utrudnienia w dostępie do opieki medycznej – darmowe leczenie często pozostawia wiele do życzenia.
Transport publiczny tani, ale nie zawsze pewny.
Transport publiczny dociera do prawie wszystkich miejscowości, a bilety są tanie. Różnie natomiast bywa z punktualnością, dlatego często najwygodniejszą opcją okazuje się własny samochód – tu jednak pojawia się kolejny problem, czyli ogromne korki w godzinach szczytu.
Dobra luksusowe są drogie.
Życie w Tunezji nie kosztuje wiele, ale dotyczy to głównie podstawowych potrzeb. Jeśli liczymy na bardziej luksusowe warunki i zachcianki, wydatki zbliżą się do tych europejskich.
Uciążliwa biurokracja.
Polskie urzędy wydają się koszmarem? To nic w porównaniu do tego, z czym przyjdzie się mierzyć w Tunezji. Urzędowe sprawy ciągną się długimi tygodniami i załatwienie nawet drobnej rzeczy potrafi być niezwykle stresujące.
Gorszy standard jedzenia.
Mimo że wiele produktów jest świeżych i z lokalnych upraw, to jednocześnie kontrola jakości jest słabsza niż w Polsce, więc zwłaszcza w gotowych daniach lub w tanich lokalach serwuje się sporo jedzenia nafaszerowanego chemią. Ciężko też będzie znaleźć produkty organiczne, bez laktozy czy z obniżoną zawartością cukru. Nie chodzi zresztą tylko o jedzenie – podróbki w Tunezji nie są niczym rzadkim.
Trzeba uważać na taksówki.
Taksówek jest masa, ale nie każdy kierowca będzie uczciwy. Warto wybierać taksówki znanych korporacji lub korzystać z Bolta.
Internet czasami zawodzi.
Internet w Tunezji jest przystępny cenowo, a tunezyjska infrastruktura uchodzi za jedną z najlepszych w Afryce. Niestety, dostępność internetu nie jest taka jak w Polsce, różnie też bywa z jego prędkością, część stron jest cenzurowana, a poziom usług cyfrowych jest zdecydowanie gorszy.
Nie ma zakazu palenia.
Moda na niepalenie papierosów do Tunezji jeszcze nie dotarła i pali się tutaj naprawdę dużo. Praktycznie w każdym miejscu publicznym wolno palić, co dla ludzi, którzy nie lubią tytoniu, może być nie do zniesienia.
Plusy i minusy życia w Tunezji – podsumowanie
Czy Tunezja to dobry kraj do życia? Wszystko zależy od tego, jakimi zasobami się dysponuje i czego się oczekuje. Dla osób, które szukają ładnego, ciepłego miejsca na emeryturę, Tunezja może być strzałem w dziesiątkę, ale dla kogoś młodego, szukającego pracy, bez oszczędności – już niekoniecznie. Nie wszystkim też będzie pasować tunezyjski styl życia. Na pewno na przeprowadzkę do Tunezji należy się odpowiednio przygotować, a wtedy plusy mogą przeważyć nad minusami.