Co kupić w Tunezji? Co przywieźć?
Tunezja to doskonałe miejsce nie tylko na wypoczynek, ale również na robienie zakupów. Na tunezyjskich targach można znaleźć mnóstwo unikalnej biżuterii, cenne dzieła miejscowych rzemieślników, berberyjskie wyroby, egzotyczne przyprawy, tkaniny, perfumy. Co opłaca się przywieźć z Tunezji? Jakie pamiątki warto kupić wypoczywając w tym kraju?
Najlepsze produkty spożywcze z Tunezji
Tunezja znana jest ze swojej smacznej kuchni, a część tych smaków można zabrać ze sobą, kupując na miejscu wybrane produkty. Żywności najlepiej szukać na lokalnych targach, pamiętając przy tym, że ceny w Tunezji są najwyższe zwykle tam, gdzie przychodzi najwięcej turystów. Oficjalna waluta Tunezji to dinar tunezyjski.
Trzeba też pamiętać, że z niektórymi produktami, jak np. świeże mięso, może być problem na lotnisku, dlatego najbezpieczniej będzie się ograniczyć do żywności pakowanej, o długim terminie ważności.
Harrisa
To przyprawa numer jeden, bardzo chętnie kupowana przez turystów, i nic w tym dziwnego – ta aromatyczna mieszanka świetnie się sprawdzi w każdej kuchni, nie tylko tej arabskiej. Harissa składa się z płatków chili, czosnku, soli, kolendry, papryki, kminu rzymskiego. Poza harrisą warto też zaopatrzyć się w inne przyprawy: pieprz, kardamon, kurkuma, kminek.
Oliwa z oliwek
Tunezyjska oliwa nie jest może aż tak znana jak hiszpańska czy grecka, ale pod względem jakości w niczym im nie ustępuje. Wyrabiana w tradycyjny sposób jest cenionym dodatkiem do potraw.
Kuskus
Tunezyjski kuskus jest wysokiej jakości, a na bazarach można znaleźć różne jego rodzaje. Kuskus sprzedawany jest na wagę lub już zapakowany w foliowych torebkach.
Suszone figi
Tunezyjskie figi cieszą się sporym uznaniem wśród amatorów egzotycznych owoców. Warto szukać fig suszonych naturalnie, na słońcu – kosztują trochę więcej, ale są dużo smaczniejsze i zawierają więcej wartościowych składników odżywczych.
Suszone warzywa
Szczególnie popularne są suszone pomidory i papryczki, dostępne zarówno w formie całych warzyw, jak i płatków albo zmielonego proszku.
Woda kwiatowa
Tunezja słynie z upraw jaśminu i właśnie woda jaśminowa jest jednym z najczęściej kupowanych kosmetyków. Na jaśminie się zresztą nie kończy, bo na straganach oraz w eleganckich butikach znaleźć można także inne wody kwiatowe, m.in. z róży, kwiatów pomarańczy, pelargonii. Wody kwiatowej używa się nie tylko do pielęgnacji ciała, ale również jako remedium na bóle głowy czy przeziębienia. Kupując wodę kwiatową należy sprawdzić, czy to na pewno oryginał, a nie rozcieńczone podróbki – wysokiej jakości wody kwiatowe posiadają certyfikaty.
Naturalne kosmetyki
Do pielęgnacji ciała i włosów warto kupić w Tunezji jeden z lokalnie pozyskiwanych olejków, np. figowy albo z pokrzywy. Z naturalnych olejków korzysta się w Tunezji od wieków – służą one do nawilżania skóry, łagodzenia podrażnień, oczyszczania i maseczek odżywiających. Silnie skoncentrowanych olejków eterycznych używa się natomiast do masażu i aromaterapii. Sporym zainteresowaniem cieszy się też henna do farbowania włosów i tymczasowych tatuaży, perfumy, zwłaszcza te na bazie tunezyjskiego jaśminu, naturalne gąbki do mycia ciała.
Biżuteria
W Tunezji biżuteria produkowana jest głównie ze srebra. Wyróżnia się misternymi zdobieniami i efektowną formą, a oprócz tradycyjnych, tunezyjskich wzorów widać także motywy berberyjskie i andaluzyjskie. Jest też biżuteria z bursztynów, turkusów, lapis lazuli, korali, a ceny ozdób są sporo niższe od tych w Europie. Minusy Tunezji są niestety takie, że na bazarach tłumnie odwiedzanych przez turystów sporo jest podróbek srebrnej biżuterii, więc trzeba uważać na nieuczciwych sprzedawców.
Dodatkiem do biżuterii może być gustowna, ręcznie wykonana szkatułka na ozdoby – najczęściej robione są one z drewna i wykańczane metalowymi elementami.
Kapelusze
Latem w Tunezji lepiej nie chodzić bez okrycia głowy, a odpowiedni kapelusz można kupić na miejscu. Najlepsze będą kapelusze robione ręcznie, z wysokiej jakości włókien – warto ich szukać na starych bazarach, gdzie kapelusze dla siebie kupują Tunezyjczycy. Większość targowisk jest zaznaczona na mapach, dlatego dobrze jest zawczasu wykupić mobilny internet w Tunezji.
Szale
Zwiewne szale są chętnie noszone przez Tunezyjki i zdecydowanie warto taki dodatek kupić sobie na pamiątkę. Najtańsze są szale z bawełny, bardziej eleganckie wyroby powstają z wełny albo jedwabiu. Do wyboru są chyba wszystkie kolory, a niektóre szale posiadają jeszcze hafty albo malunki.
Ręczniki plażowe
Tunezyjski ręcznik plażowy, nazywany foutą, dość znacząco różni się od europejskich ręczników – jest cieńszy, inaczej tkany, z lnu albo bawełny, wykończony długimi frędzlami. Przyda się na tunezyjskiej plaży oraz po powrocie do domu.
Tunezyjska ceramika
Talerze, misy, dzbanki, kubki, wazy, salaterki, filiżanki, figurki, wazony… Wybór rękodzieła jest naprawdę ogromny, a najciekawsze wzory można znaleźć na bazarach w Nabeulu – niedaleko miasteczka znajduje się fabryka gliny, co przyczyniło się do rozwoju garncarstwa. Ceramika z innych regionów też oczywiście jest warta uwagi, zwłaszcza że każdy region rozwinął własny, unikalny styl wyrabiania i zdobienia ceramiki. Cały komplet ceramiki może okazać się dość kosztowny, ale nie ma co się zrażać podaną sumą – targowanie w Tunezji jest powszechnie praktykowane i można w ten sposób znacząco zejść z pierwotnej ceny.
Dywany
Dywany i chodniki produkcji tunezyjskiej są wysoko oceniane przez kolekcjonerów ze względu na piękne wzornictwo oraz staranne wykonanie. Na bazarach warto szukać dywanów robionych ręcznie, z naturalnych włókien – są droższe, ale wytrzymają znacznie dłużej niż dywany tkane fabrycznie. Tunezyjskie dywany są dostępne w rozmaitych kolorach i rozmiarach – jeśli będzie kłopot z przewiezieniem dużego rulonu warto rozważyć zakup choćby małego chodniczka do łazienki czy sypialni.
Drewniane akcesoria
Z drewna w Tunezji wytwarza się mnóstwo produktów codziennego użytku. Najwięcej jest drewnianych akcesoriów do kuchni – wszystkie są ładnie wykończone i nadają się do szykowania posiłków, ale wcześniej powinno się je zabezpieczyć olejem.
Róża pustyni
Jest to bardzo efektowny minerał, pozyskiwany na pustyni – tworzą go kryształki gipsu ułożone tak, że przypominają płatki róży. Jest wyjątkowo piękną i oryginalną pamiątką, którą warto przywieźć ze swoich wakacji, ale koniecznie należy ją odpowiednio zabezpieczyć przez pokruszeniem. Co zabrać do Tunezji jeśli zechcemy przewieźć takie cacko? Potrzebna będzie duża, sztywna walizka, a mniejsze minerały można zapakować do bagażu podręcznego.
Ręcznie robione szachy
Ozdobne szachy powstają z drewna i bardzo często figury szachowe zawierają elementy charakterystyczne dla tunezyjskiej kultury.
Wyroby ze skóry
Tunezja, podobnie jak Maroko czy Turcja, ma długą tradycję produkowania skórzanych wyrobów. Na bazarach aż roi się od rozmaitych modeli torebek, saszetek, portfeli, plecaków, butów, klapek, walizek, pasków do spodni. Galanteria skórzana w Tunezji jest bardzo tania i zarazem wysokiej jakości, do tego można tu znaleźć fasony zupełnie odbiegające od rzeczy dostępnych w europejskich sklepach.
Dżelaba
Dżelaba to tradycyjna, długa tunika z bawełny, wełny albo jedwabiu. Doskonale się sprawdza podczas letnich upałów – jest lekka i przewiewna. Tunezyjskie dżelaby dostępne są w różnych cenach, w zależności od materiału oraz zdobienia tuniki.
Bakhoor
To arabskie kadzidło pełni bardzo ważną rolę w arabskiej kulturze. Jego zapachem okadza się domy i ubrania, a aromat jest na tyle silny, że utrzymuje się przez wiele dni. Kawałki bakhooru sprzedawane są w gustownych drewnianych pudełeczkach.
Wyroby z metalu
Metalowe akcesoria na tunezyjskich bazarach najczęściej służą parzeniu kawy albo herbaty. Są to głównie rzeczy z miedzi, mosiądzu, cyny, stali, wykończone efektownymi ornamentami.
Ozdobne magnesy
Magnesy to jedne z najtańszych pamiątek, ale też potrafią robić wrażenie. Warto szukać magnesów, które pokazują zabytki w Tunezji lub w inny sposób odnoszą się do tunezyjskiej kultury.