Gdzie leży Tunezja?

Tunezja to niewielkie państwo w północnej Afryce, położone nad Morzem Śródziemnym. Znana jest przede wszystkim z pięknego wybrzeża, ale jej krajobraz to znacznie więcej niż tylko plaże, dlatego odwiedzając Tunezję nie warto się ograniczać jedynie do nadmorskich kurortów. Oprócz wspaniałej przyrody można też podziwiać niezwykłe tunezyjskie zabytki.
Na jakim kontynencie leży Tunezja?
Tunezja to państwo w Afryce Północnej. Graniczy z Libią i Algierią, a jej północne i północno-wschodnie wybrzeże oblewają wody Morza Śródziemnego. Mimo stosunkowo niewielkiej powierzchni ma bardzo zróżnicowany krajobraz, i to samo można powiedzieć o tunezyjskiej kulturze – każdy region kraju jest pod tym względem inny.
Tunezja oficjalnie nazywana jest Republiką Tunezyjską, a jej stolicą jest Tunis. Kraj podzielony został na 24 gubernatorstwa (nazywane też wilajetami), które z kolei dzielą się na dystrykty, a te na mniejsze gminy. Pozostałe największe miasta Tunezji to Safakis, Bizerta, Arjana, Sousse, Kabis. Tunezyjczycy mówią głównie po arabsku i francusku, ale w miejscowościach turystycznych można też często porozumieć się po angielsku, włosku, hiszpańsku, turecku.
Jak duża jest Tunezja?
Powierzchnia Tunezji to ok. 163,6 tys. km2 – w przybliżeniu jest to teren wielkości połowy Polski. Liczba ludności to ok. 11,4 mln mieszkańców, z czego zdecydowaną większość, bo aż 98 proc., stanowią Arabowie. Pozostałe 2 proc. to przede wszystkim osoby pochodzenia europejskiego i żydowskiego. Dominującą religią Tunezji jest islam, a oficjalna waluta kraju to dinar tunezyjski – dinarów nie wolno wywozić za granicę, dlatego turyści mogą je nabyć dopiero po przylocie, a niewydaną gotówkę muszą wymienić przy wyjeździe.
Geografia Tunezji
Północna część Tunezji jest górzysta i obejmuje wschodnie krańce gór Atlas, które ciągną się od Maroka. Najwyższym szczytem Gór Tunezyjskich, które są częścią Atlasu Tellskiego, jest Dżabal asz-Szanabi. Góry schodzą bezpośrednio do morza, dlatego północne wybrzeże Tunezji jest bardziej skaliste, a u podnóży Altasu rozciąga się równina nazywana Sahelem Tunezyjskim. Wschodnie wybrzeże Tunezji to głównie laguny i niziny z piaszczystymi plażami. Południe Tunezji to tereny pustynne.
W Tunezji nie ma zbyt wielu stałych rzek, a największa z nich to Madżara, o długości 460 km. W okresie jesienno-zimowym uedy na południu kraju wypełniają się tymczasowo wodą. Jeziora to głównie sztuczne zbiorniki, ale na pustyni istnieją duże zasoby wód podziemnych – stąd liczne oazy, m.in. Tauzar albo Chebika.
Co warto zobaczyć w Tunezji?
W Tunezji jest kilka zabytków wpisanych na listę UNESCO. Najważniejszym z nich jest stanowisko archeologiczne Kartagina, w północnej części kraju, niedaleko stolicy. Kolejne cenne zabytki z czasów starożytności to amfiteatr rzymski Al-Dżamm oraz starożytne miasto fenickie Karkawan. Na listę UNESCO trafiła także Medyna (Stare Miasto) w Sousse, Kairuan, Thugga oraz Djerba, ze względu na odkryte świadectwa wczesnego osadnictwa wyspiarskiego.
Podczas wakacji w Tunezji warto też zwiedzić:
– Tunis, czyli stolicę i jego medynę;
– Muzeum Bardo z bogatą kolekcją rzymskich mozaik, rzeźb i sarkofagów;
– Sidi Bou Said, znane z uroczych, biało-niebieskich domków;
– oazę Tozeur i pustynię Sahara;
Jaka jest pogoda w Tunezji?
Na północy Tunezji panuje klimat śródziemnomorski – wschodnie wybrzeże jest bardziej suche, podczas gdy na wybrzeżu północnym występuje klimat podzwrotnikowy. Im dalej na południe, tym bardziej klimat robi się suchy i skrajnie suchy-kontynentalny. Lato na wybrzeżu jest bardzo gorące, ze średnią temperaturą na poziomie ok. 28 stopni, ale upały powyżej 35 stopni wcale nie są rzadkością. Zima jest łagodna i wilgotna, z przelotnymi opadami deszczu – śnieg pada tylko w górach na północnym wschodzie.
Okres od grudnia do marca to zima w Tunezji, z temp. na poziomie 15-20 stopni – to najlepszy czas na zwiedzanie zabytków, bo nawet w Kartaginie nie ma wtedy tłumów. Od kwietnia do czerwca temperatura wynosi 25-30 stopni, czyli to dobry czas na wypoczynek na plaży i wycieczki, bo jest ciepło, ale jeszcze nie upalnie. We wrześniu i w październiku panują doskonałe warunki na wakacje z dzieckiem w Tunezji, bo jest już po największych upałach i wciąż można komfortowo pływać w morzu.
Jak dojechać do Tunezji?
Z Europy do Tunezji teoretycznie można się dostać samochodem. W tym celu trzeba dojechać na południe Hiszpanii i stamtąd przedostać się promem na wybrzeże Maroka, skąd prowadzi droga lądowa do Tunezji. Taka podróż wymaga jednak przejazdu przez terytorium Algierii, a tereny przygraniczne uważane są za bardzo niebezpieczne i turystom odradza się taką formę podróżowania. Pozostaje więc lot do Tunezji. Bezpośrednich połączeń z Europą jest bardzo dużo, także poza sezonem, a lot trwa średnio 3-4 godziny.
Plaże w Tunezji – gdzie pojechać na wakacje?
– Sousse – bardzo popularna miejscowość wypoczynkowa, z zabytkową medyną i pięknymi, piaszczystymi plażami;
– Djerba – wyspa na południu Tunezji, pełna malowniczych plaż, idealna na wczasy po sezonie;
– Monastir – kurort oferujący liczne rozrywki, z bajecznymi plażami i ciekawą architekturą;
– Port El Kantaoui – typowy kurort wypoczynkowy nad morzem, z luksusowymi hotelami, mariną i polem golfowym;
– Hammamet – miejsce słynące z krystalicznie czystego, turkusowego morza i szerokich plaż;
– Mahdia – doskonały wybór dla turystów, którzy cenią ciszę i obcowanie z naturą;
– Nabeul – nadmorskie miasteczko z bogatą historią, znane z produkcji ceramiki;
– Bizerta – atrakcyjne plaże i klimatyczna architektura;
– Tabarka – prawdziwy raj dla wszystkich miłośników nurkowania;