Ludność

Podstawową komórką społeczeństwa w Tunezji jest rodzina, wokół, której tak naprawdę działo się wszystko łącznie z małżeństwami. Członkowie rodziny wspierali się we wszystkich swoich czynach, mogli liczyć na pomoc w ciężkiej sytuacji. Sprawą honorową było dbanie o dobre imię rodziny. Owe „dbanie” powodowało niekiedy trwające przez setki lat potyczki pomiędzy zwaśnionymi rodzinami. Z biegiem lat, tak jak w każdej innej kulturze, wiele z tego odeszło I przestało być praktykowane. Nowością są choćby małżeństwa z osobą reprezentującą inną społeczność.

Ludność tunezyjska lubi się bawić, im dłużej tym lepiej, szczególnie na wsiach. Dla tunezyjczyka cztery podstawowe etapy życia to narodziny, obrzezanie, małżeństwo, śmierć. Tylko w uroczystości małżeństwa mogą uczestniczyć osoby trzecie. Ceremonia zaślubin trwa z reguły kilka dni I odbywa się latem. Panna młoda ma pomalowane henną stopy oraz ręce, a z całego jej ciała usuwane są włoski. Ślub odbywa się w domu młodzieńca, a po nim rozpoczyna się huczna zabawa. Najważniejszy etap ślubu to stosunek płciowy podczas, którego w tradycyjnych rodzinach przebywa matka, aby potwierdzić dziewictwo panny młodej. W innych rejonach wystarczy pokazanie krwi na prześcieradle.

Tunezja to kraj islamski I niestety kobiety są tutaj traktowane nie zbyt dobrze. W ciągu ostatnich lat sytuacja ta nieco się poprawiła w wyniku reform oraz ustanowienia odpowiedniego prawa, jednak do „komfortu” wciąż daleko. Wpływają na to postawy społeczne – państwo działa odpowiednio. Stara się wyrównywać prawa kobiet I mężczyzn. M.in. do zawarcia małżeństwa konieczna jest teraz zgoda obojga młodych, a dotąd wszystko odbywało się bez wiedzy pani młodej. Podniesiony został minimalny wiec zawarcia małżeństwa, a kobiety posiadły możliwość rozwodu ze względu na niezgodność charakteru. Wcześniej rozwód mógł wynikać tylko od mężczyzny. Kolejnym istotnym postępem było zalegalizowanie aborcji – dotąd kobiety traktowano jak maszyny do rodzenia dzieci. Wprowadzono wiele innych reform, wszystko dzięki „innej” interpretacji koranu. Wszystkie zmiany Tunezja zawdzięcza temu, że jest jednym, wielkim światowym kurortem I jej rozwój kulturowy jest nieunikniony, mieszkać tutaj zaczyna coraz więcej osób z całego świata.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *