Kobiety

Religią w Tunezji jest Islam. Islam postrzegany jest jako religia, w której kobieta pełni podrzędną rolę i jest raczej towarzyszką życia mężczyzny niż jego partnerką. Można powiedzieć iż takie patrzenie na ten fakt jest nieco archaiczne, spróbujmy sobie zatem odpowiedzieć na pytanie jak jest w rzeczywistości?
Każdy kto był w Tunezji, widział zapewne tradycyjny ubiór miejscowej kobiety. W zasadzie całe ciało mają one zakryte „materiałem” widoczne są dłonie oraz oczy. Dla nas europejczyków bardzo śmieszne jest kiedy widzimy taką kobietę wchodzącą w swoim stroju  do basenu czy  też grającą w siatkówkę plażową. No właśnie dla nas śmieszne, a ciekawe jak ona się z tym czuje. Zapewne musi być jej przykro kiedy widzi opalające się turystki, a sama musi się „gotować” na słońcu. Oczywiście wszystko zależy tak naprawdę od tradycji rodzinnej. Islamskie proroctwa mówią, że w hierarchii ważności osób dla mężczyzny, pierwsze miejsce zajmuje matka, następnie ojciec. Żonie nie jest poświęcona zbyt duża ilość uwagi. Nie stanowi ona osoby tak istotnej.
?ona Tunezyjczyka zajmuje się wychowywaniem dzieci, musi również dbać o ich wykształcenie. Zdecydowana większość rodzin jest wielodzietna mimo, że w  Tunezji aborcja jest legalna, przy czym do dyspozycji jest również duża ilość środków antykoncepcyjnych. Na rodzinę zarabia mąż, gdyż podejmowanie pracy przez kobiety ma bardzo rzadko przyzwolenie.  Absolutnie minęły już na szczęście czasy, kiedy to mężczyzna mógł mieć kilka żon. Taką tradycję być może można jeszcze spotkać, lecz w południowej części kraju. Dochodzi jeszcze tutaj kwestia wierności. Wszelkie źródła do jakich dotarłem piszą, iż bardzo różnie z tym bywa. Facet może mieć kochankę, a jego żona tak naprawdę nie wiele może z tym zrobić. Facet może również iść do domu publicznego i z tym również nie wiele można. Czy taka sytuacja ma prawo bytu w obecnych czasach? Wielu twierdzi, że jest to zdecydowanie lepsze niż to z czym mamy do czynienia obecnie, choćby w naszym kraju – rozwody za nic. Niestety trudno to ocenić. Na szczęście każdy ma przecież prawo wyboru postawy życiowej jak i religii.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *