Targowanie

Targowanie się to jeden z podstawowych elementów życia każdego handlarza w Tunezji. To dzięki targowaniu udaje im się wielokrotnie zbić kokosy na niczego nieświadomych turystach. Z targowaniem się będziecie mieć do czynienia dosłownie wszędzie. Niezależnie czy będzie to wasza wakacyjna miejscowość,  środek Tunisu, czy też okolice najważniejszych zabytków.
Oczywiście najtaniej zakupu można dokonać w sklepach z wywieszonymi cenami, ale nawet tam możecie się jeszcze potargować i zbić nieco z ceny. Handlarze w Tunezji są niesamowici i potrafią zakręcić w głowie dosłownie każdemu. Myślałem, że targowanie nie jest mi obce i „ściągnę” z nich każdego grosza, a jednak dałem się nabrać. Zacznę od tego, że przed dokonaniem zakupu jakiegoś produktu zorientujcie się najpierw jaka jest jego cenaw sklepie z wywieszonymi cenami. Ja tego nie zrobiłem. Byliśmy w Tunisie i oczywiście odwiedziliśmy wielki bazar. Mieliśmy zakupić tunezyjskie przyprawy. Znaleźliśmy takie, które nas interesowały no i podjęliśmy rękawicę z handlarzem. Na początek standardowo uzyskaliśmy cenę dla „Amerykanów” w wysokości 25 dinarów. Kiedy wyczuł, że jesteśmy Polakami, to jako że wg nich u nas nie ma kapitalizmu – cena wynosi 23 dinary. Na to my zaproponowaliśmy 5 dinarów. Oczywiście nie był zainteresowany taką kwotą, więc nastąpiło pierwsze zamknięcie z naszej strony, odwracamy się i idziemy w drugą stronę. Po chwili nas zatrzymuje i daje cenę 15 dinarów, a my podwyższamy kwotę z naszej strony do 6 dinarów. Po raz kolejny handlarz kiwa głową, że „nie ma mowy”. Wtedy następuje drugie zamknięcie, odchodzimy ponownie. Sytuacja się powtarza – handlarz nas woła i oferuje przyprawy za 10 dinarów, to my proponujemy 7. Ostatecznie wszystko staje na 8 dinarach.
Wracamy usatysfakcjonowani oraz dumni z naszej „obrotności”. Niestety zmieniamy zdanie po wejściu do sklepu z cenami, który znajdował się na wprost naszego hotelu. Dokładnie te same przyprawy kosztowały … 2 dinary! Normalnie szok! Pierwsza kwota jaką nam za nie zaproponował handlarz była 13 krotnie wyższa! Pamiętajcie – podczas targowania kierujcie się moimi krokami, ale zawsze poprzedzajcie to sprawdzeniem ile produkt kosztuje oficjalnie, abyście mieli dobry punkt wyjścia do „walki” z handlarzem.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *