Ramadan w Tunezji

Ramadan to świety okres dla muzułmanów. Przypada on na czas pamiątki objawienia się przez Archanioła Gabriela Mahometowi. Ramadan przypada na wrzesień, jednak nie od 1 do ostatniego dnia miesiąca, równie dobrze może rozpoczynać się w trzeciej dekadzie sierpnia. W czasie Ramadanu muzułmanie nie mogą jeść w czasie dnia, pierwszy posiłek spożywają dopiero po zmroku. Sierpień i wrzesień to wciąż wakacje i dzień jest wtedy bardzo długi, niech to świadczy o tym jak ciężki to dla nich musi być post.

Ramadan to nic innego jak pewnego rodzaju post, w pewien sposób podobny do naszego chrześcijańskiego, lecz istnieje istotna różnica. Nasz post polega na tym, że każdy sobie określa własny element, który stara się w tym okresie poprawić. Najpopularniejsze wyrzeczenia to abstynencja, rzucenie papierosów, ograniczenie się od jedzenia mięsa i wędlin. Kościół uwolnił nas od wszystkich wyrzeczeń, łącznie z zakazem tańca. W ramadanie natomiast każdy wyznawca powinien postępować zgodnie ze swoją religią. Z naszego puntu widzenia takowe wymagania wydają się być nierealne do realizacji, jednak w praktyce jest oczywiście zupełnie inaczej.  Nie każda osoba będąca wyznawcą tej religii jest jednocześnie praktykująca. Podobnie jak w Polsce oko?o 90% osób deklaruje wiarę, z czego praktykujący stanowią mniejszą połowę. Oczywiście w Tunezji jest z tym znacznie lepiej, mimo, że wiara wymaga takich wyrzeczeń.
Na co dzień w Tunezji na targach, w hotelach, w sklepach napotykacie bardzo nachalnych tunezyjczyków, którym szaleją hormony na widok polskich blondynek. Nasuwa się wtedy pytanie czy te osoby potrafią żyć w takim poście. Czy można nazwać postem sytuację kiedy gwiżdżą na każdą ładną kobietę przechodzącą w pobliżu i starają się zagonić ją jak najbliżej siebie. Niezbyt. Przebywałem w Tunezji w okresie ramadanu i szczerze mówiąc, nie zauważyłem żadnych większych zmian w tym co robił w stosunku do dnia poprzedniego. Oczywiście dyskusji podlega fakt, że przecież tak jak w każdym kraju, tak również i tutaj spotkać można przeróżne postawy. Tunezyjczycy nie dają po sobie poznać, że jest właśnie ramadan. Są tak samo radośni, również mocno się starają jak i pracują. Mimo, iż w ramadanie od świtu do zmroku muszą powstrzymać się od seksu to nie cofają wzroku przed pięknymi turystkami. Animatorzy adorują klientki nie mniej niż w pozostałe dni w roku.
Jeśli uważacie, że wakacje w ramadanie mogą być mniej atrakcyjne niż w innym czasie to jesteście w błędzie. W moim przypadku było to niezauważalne. Jeśli macie odmienne doświadczenia w tym zakresie to proszę o opisywanie swoich historii w komentarzach.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *