Alkohole w Tunezji

Teoretycznie Islam zabrania spożywania alkoholi, aczkolwiek dzięki „styczności” z Francją, Tunezja posiada bogate tradycje winiarskie, które pochodzą jeszcze z czasów kolonialnych. Zdecydowanie najwięcej winnic znaleźć można w okolicach stolicy – Tunisu, przylądku Bon oraz Bizerty. Najlepsze wina stołowe, które godne są polecenia to przede wszystkim:

* Haut Mornag
* Sidi Rais
* Koudjat

 Je?li chodzi o czerwone wina to szczególnie polecane jest Vieux Magon, natomiast różowe: Clairet de Bizerte i Gris de Tunisie. Wina w Tunezji nie są podawane w piątki ze względów religijnych. Jedynie w restauracjach oraz hotelach można je otrzymać.

Lokalne piwo nosi nazwę Cetia i jest to typowe, jasne piwo, dosyć podobne do polskiego. Według piwoszy najlepsze piwo w Tunezji powstaje w browarach pod Hammamet oraz Port el Kantaoui. Ze smaku browary teprzypominają piwo pochodzące z Niemiec. Co ciekawe, mimo Islamu Tunezja słynie również z produkcji alkoholi wysokoprocentowych. Przykładowo Boukha to wódka z fig, dodajmy do tego wódka bardzo mocna. Najczęściej podawana jest w formie drinka z Cola-colą. Innym ciekawym alkoholem jest thibarine, czyli likier z daktyli. W niektórych oazach podawane jest również laghmi, czyli sok z palmy daktylowej.

Miejsca spożycia alkoholu to przede wszystkim bary, szczególnie w dużych miastach. W barach pojawiają się tylko mężczyźni. Kobiety mogą spożywać alkohole przede wszystkim w hotelowych restauracjach, gdzie nie muszą się „niczego” obawiać. Alkohole kupować można w sklepach monopolowych oraz supermarketach, ale pamiętajcie, by zbytnio się z nim nie obnosić. Widok pijanych ludzi, nie jest poza hotelami czymś powszechnym.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *