Co spakować do apteczki na wakacje?

Pakowanie to jedna z bardziej nielubianych czynności wykonywanych przed urlopem ale też jedna z najważniejszych. Wiadomo, że kupić można wszystko już prawie w każdym miejscu na kuli ziemskiej ale warto sobie zaoszczędzić nerwów i stresu chociażby w poszukiwaniu leku na biegunkę. Co powinna zawierać wakacyjna apteczka? Wiele okoliczności wpływa na to co będzie niezbędne podczas urlopu. Przede wszystkim: kierunek wyjazdu i klimat tam panujący, planowana aktywność, środek transportu, wiek i choroby naszych współtowarzyszy. Ważne aby zabezpieczyć się w kilka farmaceutyków oraz profilaktycznie sprawdzić lokalizację najbliższej apteki.

W pierwszej kolejności trzeba spakować leki stosowane codziennie ze względu na zalecenia lekarza w ilości wystarczającej na cały wakacyjny pobyt. Aby zaoszczędzić miejsce w bagażu możemy zrezygnować z kartoników ale zachowując ulotki. Można też posegregować sobie leki na poszczególne dni w specjalnym pudełeczku z przegrodami. Koniecznie trzeba też zadbać o odpowiednią temperaturę przechowywania leków, łatwo ją znaleźć na opakowaniu.

Tabletki na chorobę lokomocyjną 

Zawroty głowy, mdłości i wymioty podczas podróży autem, pociągiem, autobusem mogą świadczyć o chorobie lokomocyjnej. Prowokują ją słodycze i słodkie napoje więc lepiej z nich zrezygnować i zastąpić je wodą. Można też zażyć preparaty łagodzące mdłości, które kupimy w aptece lub na stacji benzynowej. Najpopularniejsze preparaty na chorobę lokomocyjną opierają swoją skuteczność na właściwościach imbiru. Minusem ich stosowania jest to, że zwiększają senność dlatego nie mogą ich zażywać kierowcy.

Lot samolotem oraz wielogodzinne przebywanie w tej samej pozycji

Dokuczliwy ból uszu i zatok to skutek różnicy ciśnień powstającej podczas lotu samolotem. Każdy kto tego doświadczył wie jak nieprzyjemne jest to uczucie. Jak sobie z tym poradzić? Ssać landrynki, żuć gumy, a dzieciom dać lizaki. Inny sposób na ból uszu to wymuszone ziewanie oraz dmuchanie nosa w chusteczkę.

Problemem długich podróży jest również przebywanie w tej samej pozycji co negatywnie wpływa na krążenie, w wyniku czego powstaje mrowienie nóg, opuchnięcia łydek i ogólne uczucie ciężkości nóg. Chcąc uniknąć tych dolegliwości warto zakupić lek bez recepty na obrzęki z heparyną, wyciągiem z kasztanowca i mentolem.

Problemy żołądkowe i pokarmowe

Na wyjazdach nasz układ pokarmowy potrafi być bardzo kapryśny, jednych dotyka biegunka podróżnych, innych zaparcia, kolejnych niestrawność a najmniej szczęścia mają osoby które zatruły się nieświeżym jedzeniem. Aby przygotować się na każdą z tych okoliczności należy spakować do apteczki lek przeciwbakteryjny np. z nifuroksazydem, leki przeciwbiegunkowe z loperamidem, elektrolity, probiotyk, leki na trawienie z ostropestem plamistym, karczochem i fosfolipidami oraz leki na zgagę  tabletki na wzdęcia z symetykonem.

Materiały opatrunkowe i odkażające

Otarcia, drobne skaleczenia, oparzenia, stłuczenia i odciski, w szczególności gdy podróżują z nami dzieci często się zdarzają podczas zwiedzania, trekingu czy uprawiania sportu. Zatem podczas pakowania nie zapominajmy o plastrach opatrunkowych do cięcia albo gotowych zestawach plastrów, bandażu, gazie, płynie do dezynfekcji oraz maści z antybiotykiem.

Spray odstraszający owady i środki na ukąszenia owadów

Skuteczna ochrona przed owadami może oszczędzić nam bólu, świądu, obrzęku, zaczerwienienia, a nawet zabezpieczy nas przed boreliozą przenoszoną przez kleszcze. Ogólnie preparaty odstraszające komary, meszki, kleszcze i inne owady to repelenty. Za najbardziej efektywne uznaje się te, które zawierają specjalny składnik DEET. Jednak na wszelki wypadek warto zabrać łagodzący preparat na ukąszenia owadów w formie żelu, sprayu lub plasterków np. gdy zmyjemy repelent podczas kąpieli morskich.

Co zabrać na plażę?

Jeżeli planujemy plażowanie krem przeciwsłoneczny z odpowiednio wysokim filtrem UV to podstawa. Im wyższy faktor SPF (najczęściej wartości od 6 do 50) tym skuteczniejsza bariera ochronna przed szkodliwym promieniowaniem powodującym oparzenia i choroby skóry, w tym nowotwory. Gdyby mimo zastosowanego kremu z filtrem było odczuwalne pieczenie opalonej skóry można zaaplikować łagodny preparat na oparzenia słoneczne np. piankę z pantenolem lub krem z witaminami A i E.

Na plaży może tez wpaść nam piasek do oka. W takich sytuacjach zastosujmy izotoniczny roztwór soli fizjologicznej w ampułkach, którym przemyjemy oko lub krople do oczu w ampułkach jednorazowych.

Ból, gorączka, przeziębienie

Tabletki na przeziębienie z paracetamolem, ibuprofenem lub aspiryną działają przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie ale też przeciwbólowo, więc koniecznie trzeba zapakować do apteczki te sprawdzone, które zadziałają szybko.

Infekcje intymne i urologiczne

Odwodnienie organizmu, kąpiele w basenie, siedzenie na plaży w kostiumie kąpielowym zwiększają ryzyko złapania infekcji dolnych dróg moczowych lub infekcji intymnej. Dlatego szczególnie kobiety powinny zaopatrzyć się w leki stosowane przy infekcjach, najlepiej sprawdzi się tu maść przeciwgrzybicza z klotrimazolem oraz lek zapobiegający infekcjom dróg moczowych z furaginą.

Z powyżej wymienionych propozycji można wybrać te najbardziej prawdopodobne dla naszego planu podróży, aby nie spakować połowy apteki, a dodatkowe bezpieczeństwo podczas urlopu możemy sobie zapewnić wykupując specjalne ubezpieczenie medyczne, które może nas objąć nawet w przypadku urazów powstałych podczas uprawiania sportów ekstremalnych. Natomiast podróżując w obrębie Europy zadbajmy o wyrobienie karty EKUZ. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest bezpłatna i przeznaczona dla osób zgłoszonych do ubezpieczenia zdrowotnego w ramach NFZ. Warto o niej pomyśleć wcześniej, gdyż wyrobienie jej chwilę trwa.

 

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *