Wyjeżdżasz poza Unię Europejską? Gdzie najtaniej kupić dolary?

Dużo podróżujesz i często wymieniasz walutę? Do tej pory korzystałeś głównie z oferty banków oraz kantorów stacjonarnych? Nie zawsze jest to opłacalne, o czym przekonał się niejeden turysta, płacąc za usługę hotelową czy zakupy kartą bankomatową. Mimo innego kursu, jaki obowiązywał danego dnia w NBP, jego bank naliczył swój własny, niekorzystny dla klienta. Jeśli chcesz uniknąć takich Tutaj zresztą bezpieczeństwo.

Kantor internetowy

Obecnie obrót gotówkowy jest skutecznie wypierany przez bankowość internetową. To naturalna konsekwencja cyfryzacji sektora finansowego a zarazem spore udogodnienie, ponieważ transakcje internetowe wykonujesz bez konieczności wychodzenia z domu i szukania stacjonarnej placówki do wymiany waluty. Wystarczy dostęp do sieci i żadna szerokość geograficzna nie będzie dla Ciebie problematyczna w uzyskaniu gotówki. Potrzebujesz jedynie karty do konta walutowego. Wymienione złotówki zostaną Ci przelane bezpośrednio na konto. Taka transakcja trwa od kilku do kilkunastu minut. Większość kantorów oferuje kilkanaście popularnych walut, którymi możesz dysponować w ramach wymiany.

Jak to działa

Korzystanie z internetowego kantoru jest proste. Dostępne są trzy modele transakcji: z rachunku bankowego, portfel walutowy oraz wymiana społecznościowa. W każdym przypadku niezbędne będzie założenie konta walutowego i od tego należy zacząć. Aby skorzystać z platformy społecznościowej, najpierw trzeba mieć środki do realizacji transakcji. W tym celu przesyłasz pieniądze do portfela, czyli na konto bankowe serwisu. Zlecając wymianę, określasz walutę oraz kwotę, która cię interesowej, podając również optymalny kurs, za jaki chcesz kupić lub sprzedać.

Komu zaufać?

W Polsce obecnie funkcjonuje ponad 50 różnych kantorów internetowych. Z roku na rok notują coraz wyższe obroty. Szacuje się, że w 2016 roku obroty internetowych kantorów mogą wynieść ok 38 mld zł. To przyszłościowa branża ze względu na to, że stajemy się coraz bardziej mobilni i coraz mniej związani z jedną lokalizacją. Miejsca takie, jak Internetowykantor.pl to nie tylko zysk finansowy dla klientów, ale i wielka oszczędność ich czasu oraz całodobowa dostępność. Zalety transakcji są nie bez znaczenia: krótki czas trwania wymiany, niskie marże, wygoda, bezpieczeństwo oraz powiadamianie o przebiegu transakcji. Dla przedsiębiorców ważne będą dodatkowe udogodnienia, takie jak brak limitów wymiany czy możliwość negocjowania kursu w przypadku dużych kwot, prostota oraz transparentność rozliczeń.

Transfer większych kwot

Prawa dewizowe jasno określa, do jakich kwot można wykonywać transakcje, jest to suma nie większa niż 15 000 euro. W serwisach społecznościowych, które realizują transakcje online, istnieje możliwość realizowania ofert, których łączna wartość przekracza równowartość podanej kwoty. Ale na mocy Ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu serwis ma jednak obowiązek przekazywać do Głównego Inspektoratu Informacji Finansowej (GIIF) informacje o operacjach, których łączna miesięczna wartość przekracza równowartość 15 000 EUR (w przeliczeniu według średniego kursu NBP z danego dnia).

Podsumowanie

Częste wyjazdy, w celach turystycznych czy też służbowych to dobra okazja do optymalizacji kosztów. Warto pomyśleć, ile możesz zaoszczędzić przy wymianie waluty online, aby nie narażać się na niepotrzebne straty.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *