Tunezja – odkryj uroki egzotycznego kraju blisko Europy

Ten słoneczny zakątek słynie przede wszystkim z białych plaż o miękkim, drobnym piasku oraz wyjątkowego, nadmorskiego klimatu, sprzyjającego wypoczynkowi. Tunezję warto poznawać, podziwiać i smakować jej kulinarnych dobrodziejstw – każde miasteczko fascynuje zachwycającą historią, różnorodnością oraz niepowtarzalną atmosferą.

Najpiękniejsze regiony Tunezji

Położenie kraju u północnych krańców Afryki sprawia, że Tunezja wyróżnia się niezwykle zróżnicowanym krajobrazem. Od wschodu i północy wybrzeże oblewają lazurowe wody Morza Śródziemnego, a im dalej w głąb kontynentu, tym nadmorski pejzaż ustępuje miejsca mistycznym, bezkresnym ostępom największej pustyni świata. Urlop w takim miejscu można zorganizować na własną rękę lub skorzystać z pomocy biura podróży. Jednym z organizatorów atrakcyjnych wycieczek do Tunezji jest biuro podróży Coral Travel Poland, a szczegółowy opis wycieczek można znaleźć na tej stronie: https://www.coraltravel.pl/wakacje/tunezja.

Za jeden z najpiękniejszych regionów Tunezji uznaje się bajkową Zatokę Hammamet, która roztacza się od południowych krańców zielonego półwyspu Al-Watan al-Kibli, aż po niewielki cypel kameralnego miasteczka Monastyr. Nad jej spokojnymi wodami wyrosło kilka chętnie odwiedzanych przez turystów kurortów, takich jak Sousse czy Hammamet. Panujący w nich klimat przywodzi na myśl greckie wyspy z jasnymi zabudowaniami, malowniczymi portami oraz bliskością błękitnego lustra wody.

Na północy kraju krajobraz skąpany jest z kolei w dużej ilości zieleni oraz kwiatów. Wybrzeże przecinają urokliwe zatoczki, poukrywane wśród porośniętych dziką roślinnością wzgórz. Najpopularniejszymi miastami są Tabarka oraz Tunis, a w ciepłych wodach Morza Śródziemnego zachwycają niezliczone bogactwa nurkowych głębin. W tej części kraju występuje też najwięcej parków narodowych – między innymi Park Narodowy Ichkel, znajdujący się w okolicy Bizerty.

Południowo-zachodnie regiony Tunezji to kraina, która należy do brunatnego, pustynnego piasku, łagodnych wydm oraz zagubionych pomiędzy nimi berberyjskich osad. Po drodze do wrót Sahary, czyli miasteczka Douz, można napotkać rozległe gaje oliwne, a także daktylowe plantacje.

Kiedy jechać do Tunezji? Warunki klimatyczne

Przyjemna aura do wypoczynku w Tunezji panuje praktycznie przez cały rok. Północno-wschodnie wybrzeże znajduje się w strefie klimatu śródziemnomorskiego, co oznacza, że lato jest wyjątkowo ciepłe i suche, a zimy łagodne. W głębi kraju przeważa z kolei suchy klimat podzwrotnikowy – w miarę oddalania się od morza bywa coraz goręcej i rzadziej pada deszcz. Na Saharze zdarzają się nawet miejsca, gdzie opady nie występowały od wielu lat.

Wiosna w północnej Tunezji zaczyna się już na początku marca, kiedy noce stają się cieplejsze, a wokół kwitną drzewa owocowe. Od czerwca do października panują z kolei idealne warunki do wypoczynku na tunezyjskim wybrzeżu. Co prawda już w kwietniu wskazówka termometru może pokazywać ponad 25ºC, ale woda robi się naprawdę ciepła dopiero na początku czerwca. Z nadejściem lata wzrastają też temperatury powietrza, a w szczycie sezonu, czyli lipcu i sierpniu mogą przekraczać 35ºC.

Nie tylko plaża i pustynia – najciekawsze atrakcje Tunezji

Przez wieki Tunezja znajdowała się pod wpływami różnorodnych cywilizacji i rządów, dlatego dziedzictwo kraju stanowi współcześnie wyjątkowo barwną mozaikę kulturową. Podziwianie tego dorobku warto rozpocząć od najbliższej okolicy swojego ośrodka wypoczynkowego.

W sercu większości tunezyjskich miasteczek znajdują się dzielnice zwane medinami, czyli kamienne stare miasta. Za najsłynniejszą starówkę uznaje się tę w Sousse, wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ich wąskie uliczki wypełniają wybrukowane deptaki, wysokie, bielone kamienice z błękitnymi drzwiami, wiekowe meczety oraz fortyfikacje.

W Tunezji nie brakuje również miejsc dla miłośników wielkiej sztuki i historii. Do najpopularniejszych obiektów muzealnych należą Muzeum Bardo w Tunisie, gdzie zgromadzono cenne mozaiki, rzeźby i kamienne sarkofagi, Narodowe Muzeum Kartaginy na wzgórzu Byrsa czy Mauzoleum Prezydenta Bourguiby w Monastyrze.

Jednym z najpiękniejszych miejsc do pieszych wędrówek jest wspomniany już Półwysep Al-Watan al-Kibli, na którego krańcach można podziwiać między innymi Groty Haouaria, czyli jaskinie częściowo zanurzone w turkusowej wodzie. Na przylądku jest też wiele punktów widokowych, z których roztacza się panorama na skaliste klify i otwarte, szmaragdowe morze.

Na południe od najpopularniejszych kurortów zaczyna się pustynia Sahara. Miejscowi organizują dla gości wyprawy w jej głąb, na przykład w karawanie wielbłądów lub na quadach. Po drodze do miasteczka Douz, skąd wyrusza większość wycieczek, warto odwiedzić ruiny słynnego, rzymskiego amfiteatru Al-Dżamm.

Choć dla wielu turystów Tunezja to przede wszystkim rozległe plaże i wygodne hotele, okazuje się, że jest miejscem idealnym także dla zwolenników eksplorowania dzikiej przyrody, trekkingu i nurkowania. Przyjemna pogoda oraz mnogość atrakcji sprawiają, że kraj można odwiedzać o każdej porze roku.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *