Kartagina

Kartaginę z nazwy zapewne kojarzy niemal każdy z was. Tutaj właśnie rozegrał się romans Dydony oraz Rzymianina Eneasza. Po tym starożytnym mieście w zasadzie pozostało nie wiele, lecz aż tak źle to nie wygląda. Co najciekawsze wokół ruin wybudowane są piękne wille zamożniejszych Tunezyjczyków. Miejsce to jest cudownym plenerem do robienia fotografii. Dojazd ze stolicy do Kartaginy trwa nie wiele więcej niż kwadrans.

 


Legenda głosi iż Kartagina została  założona w 814 roku p.n.e. przez Fenicjan. Dopiero po upływie 300 lat stała się istotnym miejscem.. Miasto zostało doszczętnie zniszczone w 146 roku p.n.e. Po upływie kolejnych stu lat ruiny zostały odbudowane przez Juliusza Cezara, po czym Kartagina stała się drugim co do wielkości miastem Imperium Rzymskiego I liczyła sobie nawet do 700 tyś mieszkańców. W kolejnych dziesiątkach lat była wielokrotnie podbijana I coraz bardziej niszczona. Rozkradziono również większość zabytkowych obiektów, które były wykorzystywane do rozbudowy m.in. Tunisu. Prace archeologiczne prowadzone na terenie Kartaginy napotykały nawiele problemów jednak przyniosły spory efekt w postaci liczącego sobie 5 kilometrów fragmentu kartagińskiego oraz rzymskiego miasta.  Kolejną pozostałością jest Tofet – sanktuarium kartagińskich bóstw Tanit oraz Baala. Legenda mówi iż składano tutaj ofiary w postaci dzieci. 500 metrów od Tofetu znajdziecie Porty Punickie, które kiedyś były świadectwem potęgi Kartaginy teraz wyglądają jak dwa stawy. Warto również zobaczyć Muzeum Oceanograficzne liczące sobie prawie 100 lat oraz Muzeum Wczesnochrześcijańskie, w którym zobaczyć możecie wykopaliska archeologiczne, a także fragmenty mozaik

Istotną częścią Kartaginy jest Wzgórze Byrsa, na którym znajduje się katedra św. Ludwika oraz Muzeum Kartaginy. Kiedyś miejsce to stanowiło centrum imperium. Jest to najlepiej utrzymany fragment przedrzymskiej Kartaginy. Za świątynią znajduje się Państwowe Muzeum Kartaginy z bardzo dużą ilością zabytków rzymskich oraz kartagińskich. Zwróćcie tutaj uwagę na ogród okraczający muzeum – jest wiele bardzo ciekawych staroci. Za wzgórzem zobaczycie Amfiteatr, na którym ginęli chrześcijanie. Pozostało po nim bardzo nie wiele. Idąc w głąb lądu obejrzycie rzymskie wille z fragmentami budynków mieszkalnych, bazylikę Damous El-Karita, amerykański cmentarz, a także Bazylikę Majorum.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *